טיפול רגשי להתמודדות עם תחושות של חוסר ביטחון אשמה תסכול קשיים במערכות יחסים

טיפול רגשי

טיפול רגשי

כולנו מתמודדים לאורך החיים עם תחושות של חוסר ביטחון אשמה תסכול קשיים במערכות יחסים ועוד. לכל אחד מאיתנו מנגנון שונה של התמודדות עם הקושי. האסטרטגיות שלנו בהדרגה מתגבשות לדפוסי התנהגות שעם השנים מגבילים אותנו ולא מאפשרים לנו לממש את הפוטנציאל שטמון בנו.

אם אנחנו רוצים לעשות שינוי משמעותי ולשנות את ההרגלים הישנים ולצאת לדרך חדשה אפשר להיעזר בטיפול רגשי. בטיפול אנחנו הולכים צעד צעד עם בעל מקצוע שיודע להתמודד עם מצבים מורכבים ולא נותן לנו ליפול למלכודות הרגילות שבדרך כלל אנחנו נכנסים אליהם.

בטיפול רגשי המטפל משמש לנו כמראה לראות את עצמנו, לשים לב לכל המקומות בנפש שלא התמודדנו לאורך השנים. במהלך הטיפול עולים קשיים, שלפעמים נראים כלא אפשריים, כמו חומה שאי אפשר לעבור, תהום חשוכה, ודרך ללא מוצא. כל זה נכון, אך בהדרגה גם יכול להשתנות. המטופל והמטפל יוצרים יחד שפה משותפת בה הם מגלים איך הנפש עובדת. לפעמים היא רוצה לבעוט ולפעמים היא רוצה לברוח. אבל לאט לאט מצליחה למצוא את הדרך מחוץ לחשכה.

כל פגישה הוא כמו מסע קטן, זה מרגיש כמו ללכת אל הלא נודע, חקירה על הלא מודע. המטפל מקשיב לא רק למילים, גם למה שלא נאמר, גם למנח גוף,  מבט עיניים, לאווירה הרגשית שנוצרת בתוך החדר, ולקשר שבהדרגה נבנה בתהליך הטיפולי.

הרבה פעמים אדם מגיע בגלל סיבה אחת אבל למעשה מתחת לפני השטח יש סיבה אחרת יותר עמוקה שהוא לא היה מודע אליה. אם התקדמות הטיפול אנחנו לא אנחנו חושפים את הסיבות האמיתיות שבגללן אדם לא מצליח להתקדם בחיים שלו ולצאת מהמשבר שאליו הגיע.

אחרי שנים רבות של ניסיון, ואין ספור מטופלים במגוון תחומים האופטימיות שלי בקשר ליכולת של אנשים להשתנות ולעשות שינוי בחיים שלהם רק גדלה. אנשים יוצאים מהמשבר מחוזקים ובדיאבד מסתכלים אחורה ורואים שזו הייתה דרך הכרחית כדי להגיע לאן שהם נמצאים בו בספו של דבר.

 

המאמר נכתב על-ידי יואב ניומן בעלים של קליניקה "טיפול טוב" לטיפול רגשי למבוגרים וילדים

מוזמנים לבקר באתר "טיפול טוב"

http://www.tipul-tov.co.il