אזרחות פולנית – האם גם לכם יש סיכוי לקבל?

אזרחות פולנית, דרכון פולני

אזרחות פולנית, דרכון פולני

החוק הפולני עבר שינויים לא מעטים במהלך השנים אך בכל המקרים הוא אינו משאיר מקום לספק – מי שהוא צאצא של אזרח פולין שלא איבד את אזרחותו יכול להגיש בקשה ולהפוך להיות אזרח פולני לכל עניין ודבר. נשאלת השאלה מה לגבי ישראלים שהינם צאצאים לאזרחי פולין שכן איבדו את אזרחותם, ועל כן אינם זכאים בעצמם לקבלת אזרחות ודרכון פולניים. האם הדבר אבוד מבחינתם? או שניתן לשנות את רוע הגזירה?

 

בשורות הקרובות נפרט לגבי חוק האזרחות הפולני אשר השתנה מספר פעמים לאורך השנים. באופן זה תדעו האם כדאי לכם להתחיל בתהליך והאם יש לכם סיכוי לקבל אזרחות פולנית שמשמעותה דרכון אירופאי יוקרתי שמספק יתרונות רבים למחזיקים בו.

 

קרוב משפחתכם עלה לארץ לאחר שנת 1962? יש לכם סיכויים מעולים

אם קרוב משפחתכם הפולני עלה לישראל לאחר שנת 1962,הרי שסיכויי ההצלחה שלכם לקבל אזרחות פולנית גבוהים מאוד. הסיבה לכך קשורה בעובדה שלאחר שנה זו המדיניות הפולנית הייתה לא להחתים את העוזבים את המדינה על ויתור אזרחות, שכן הוחלט כי הדבר אינו חוקי.

 

במילים אחרות, מי שנולד בפולין ועלה לאחר שנת 1962 לא איבד את אזרחותו מעולם, ולכן הצאצאים שלו יכולים להגיש בקשה שסביר להניח שתתקבל.

 

עזיבת פולין לפני שנת 1951 – "עקב האכילס" של קבלת האזרחות

חוק האזרחות הפולני ידע 4 גלגולים עיקריים – בשנת 1920, 1951, 1962 ו- 2012. עיקר הבעייתיות מבחינת אישור האזרחות לצאצאים פולנים מורגשת ברמת החומרה של החוק בין השנים 1920 ל- 1951. כפי שאתם בוודאי יודעים, אלו הן שנים שהיו בעייתיות מאוד מבחינת מלחמות ושינויים באירופה, מה שהבריח יהודים רבים ממולדתם הפולנית.

 

אם אתם צאצאים לאותם יהודים תגלו כי מספר שינויים בחוק גרמו לכך כי הם איבדו את אזרחותם הפולנית במהלך השנים. למשל:

  • אישה שלא הייתה נשואה לפולני – ועזבה לפני שנת 1951 איבדה את אזרחותה באופן מיידי.
  • גבר ששירת בצבא זר – אם השירות היה לפני שנת 1951, אותו גבר איבד את אזרחותו הפולנית לצמיתות.
  • קבלת אזרחות זרה – אדם שקיבל אזרחות זרה לפני שנת 1951 ולא שב לפולין בהסכמי השיבה למולדת איבד את אזרחותו גם כן.

 

זוהי רק רשימה חלקית של מצבים בהם האזרחות הפולנית נשללה מייד בשנים האלה. ומה לגבי שאר השנים? ובכן, בין שנת 1951 ל- 1962 נהגה ממשלת פולין להחתים את העוזבים במסמך ויתור על אזרחותם בפולין. עבור אזרחים שעזבו את פולין לפני שנת 1920 קשה יותר להשיג את ההוכחות (השגת המסמכים כמעט ואינה אפשרית) ולכן מקרים שכאלו כמעט ואינם מוגשים לשגרירות הפולנית.

 

כך תקלו על עצמכם במהלך התהליך

כפי שניתן להבין, חוק האזרחות הפולנית עבר שינויים רבים במהלך השנים, וקשה מאוד להכריע האם איבוד האזרחות של קרוב משפחתכם במהלך השנים אכן נעשה על פי חוק ועדיין בתוקף. מה גם ששגרירות פולין אינה מבצעת את החקר ההיסטורי בהתאם לכל בקשת אזרחות שמוגשת בפניה, והאחריות לספק את ההוכחות לכך היא על אחריותכם בלבד.

 

הדרך לבצע את התהליך בצורה קלה ויעילה יותר טמונה בהתקשרות עם משרד עורכי דין המתמחה בנושא קבלת אזרחות פולנית. משרד שכזה מכיר את חוק האזרחות הפולני על בוריו, מחזיק בכל הקשרים הרצויים מול הגופים הרלוונטיים בפולין, ועל כן יוכל לעזור לכם בניתוח מפת הסיכויים ובהשגת כל המסמכים הרלוונטיים להגשת הבקשה בהמשך.